Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [19364]

To jest stara wersja ZarzadSpZooPrawaObowiazki utworzona przez WojciechLisiewicz, 2015-01-22 20:15:34.

 

Prawa i obowiązki zarządu spółki z o. o.



A. Podejmowanie decyzji w spółce
Reprezentacja spółki nie jest równoznaczna z wewnętrznymi ustaleniami co do podejmowania decyzji. To, co wiąże spółkę w stosunku do innych podmiotów prawnych nie musi odpowiadać wewnętrznym ustaleniom i na odwrót.

B. Kapitał założycielski
Potwierdzenie wpłaty kapitału założycielskiego potwierdza zarząd. Za prawidłowość tej okoliczności zarząd również odpowiada. Dotyczy to również wyceny ewentualnych wkładów rzeczowych (niepieniężnych), por. art. 175 § 1 KSH
art. 175 KSH
§ 1. Jeżeli wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbywczej w dniu zawarcia umowy spółki, wspólnik, który wniósł taki wkład, oraz członkowie zarządu, którzy, wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru, obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość.
§ 2. Od obowiązku określonego w § 1 wspólnik oraz członkowie zarządu nie mogą być zwolnieni.
, przy czym w tym ostatnim przypadku zarząd odpowiada solidarnie wraz ze wspólnikiem wnoszącym taki nieprawidłowo wyceniony wkład.

C. Formalności rejestrowe
Następujące okoliczności zarząd musi zgłaszać do KRS:
  • zmiany w kwestiach wskazanych w art. 166 KSH
    art. 166 KSH
    § 1. Zgłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego powinno zawierać:
    1) firmę, siedzibę i adres spółki,
    2) przedmiot działalności spółki,
    3) wysokość kapitału zakładowego,
    4) określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
    5) nazwiska, imiona i adresy członków zarządu oraz sposób reprezentowania spółki,
    6) nazwiska i imiona członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli ustawa lub umowa spółki wymaga ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej,
    7) jeżeli wspólnicy wnoszą do spółki wkłady niepieniężne - zaznaczenie tej okoliczności,
    8) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
    9) jeżeli umowa wskazuje pismo przeznaczone do ogłoszeń spółki - oznaczenie tego pisma.
    § 2. Zgłoszenie do sądu rejestrowego spółki jednoosobowej powinno również zawierać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika, a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki.
    § 3. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio w przypadku nabycia przez jednego wspólnika wszystkich udziałów po zarejestrowaniu spółki.
    (§ 1 i § 2); między innymi skład zarządu podlega wpisaniu do rejestru i zarząd ma obowiązek zgłaszania wszelkich zmian w tym zakresie; ponadto siedziba i inne istotne zapisy umowy spółki;

D. Umowa menedżerska
Dualizm: powołanie danej osoby jako zarząd tudzież członek zarządu nie oznacza, czy i w jakim zakresie należne jest z tego tytułu wynagrodzenie. Wynagrodzenie takie możliwe jest w oparciu o umowę o pracę (raczej rzadko praktykowane) a z reguły w oparciu tzw. umowę menedżerską.

Do opracowania:
Porównanie umowy menedżerskiej PL <-> DE
Opodatkowanie transgraniczne?


E. Koncesje i zezwolenia
Spółka z o. o. jest osobą prawną. Utworzenie spółki przez inną spółkę oznacza, że powstaje nowy, odrębny podmiot prawny. Wszelkie pozwolenia i koncesje przysługujące spółce-matce nie przysługują automatycznie spółce-córce. Tym samym pozwolenia i koncesje muszą zostać albo formalnie przeniesione w ramach prawem przewidzianych albo muszą być pozyskane od nowa.

F. Inne
1. Szczególne reguły w przypadku jednoosobowej spółki z o. o.
W przypadku spółki jednoosobowej oświadczenia woli (czyli wszelkie czynności prawne) składane wobec spółki (np. w przypadku umów lub wykonywania praw wspólnika) wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności, art. 173 KSH
art. 173 KSH
§ 1. W przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi albo jedynemu wspólnikowi i spółce, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, chyba że ustawa stanowi inaczej.
§ 2.(uchylony).
§ 3. (uchylony).
. Zarząd powinien zatem dokumentować takie oświadczenia na wypadek konieczności dowodu, że oświadczenia takie zostałż złożone.



Na tej stronie nie ma komentarzy