Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for WymogZezwoleniaUNabywNierPCudz


Show raw source

====Wymóg zezwolenia wg ustawy na nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców====

Jeżeli nabywca nie ma obywatelstwa polskiego (art. 2 UCudz) należy też wziąć pod uwagę zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców (zob. ogólnie w NabycieNieruchomosciPrzezCudzoziemcow). Paradoksalnie nie chodzi tu jednak o przepisy kolizyjne, ale krajowe przepisy materialnoprawne regulujące warunki skutecznego nabycia nieruchomości. Podsumowując w największym skrócie zapisy ustawy, można stwierdzić, że nabycie nieruchomości w Polsce wymaga co do zasady uzyskania przez cudzoziemca zezwolenia pod rygorem nieważności nabycia, przy czym nabyciem jest każde zdarzenie oprócz dziedziczenia ustawowego, prowadzące do uzyskania własności nieruchomości (w tym także nabycie udziałów w spółce będącej właścicielem nieruchomości).

((2)) Zezwolenie dla cudzoziemców spoza EOG
Zasadą jest, że cudzoziemiec z kraju nie należącego do EOG potrzebuje dla nabycia własności zezwolenia, chyba że istnieją wyjątki przewidziane w innych przepisach. Te wyjątki można znaleźć w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 UNabywNierPCudz"}} w pkt 2) - 7). Trzeba jednak pamiętać, że nie działają one w sytuacji, gdy nieruchomość położona jest w strefie nadgranicznej albo chodzi o nabycie nieruchomości, która stanowi nieruchomość rolną o powierzchni pow. 1 ha ({{pu przepis="art. 8 ust. 3 UNabywNierPCudz"}}).

((2)) Zezwolenie dla cudzoziemców z EOG
Cudzoziemcem jest podmiot, o którym mowa jest w {{pu przepis="art. 1 ust. 2 UNabywNierPCudz"}}. Cudzoziemcem z EOG jest podmiot, który jest obywatelem lub przedsiębiorcą państw – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej. Przedsiębiorcą EOG jest podmiot, który ma siedzibę na terenie EOG albo Szwajcarii.
Tu działa zasada odwrotna: zgodnie z {{pu przepis="art. 8 ust. 2 UNabywNierPCudz"}} cudzoziemiec będący obywatelem albo przedsiębiorcą państwa członkowskiego EOG nie potrzebuje zezwolenia na nabycie własności nieruchomości, chyba że przepis szczególny inaczej stanowi. Tym wyjątkiem jest:
- przewidziane w {{pu przepis="art. 8 ust. 2 pkt 1 UNabywNierPCudz"}} nabycie nieruchomości rolnej albo leśnej w okresie 12 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz
- przewidziane w {{pu przepis="art. 8 ust. 2 pkt 2 UNabywNierPCudz"}} nabycie drugiego domu w okresie 5 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

((3)) nabycie nieruchomości rolnej lub leśnej
Zakaz nabywania tych nieruchomości bez zezwolenia doznaje jednak wyjątku w sytuacji opisanej w {{pu przepis="art. 8 ust. 2a pkt 1 UNabywNierPCudz"}}. Zgodnie z nim możliwe jest nabycie nieruchomości rolnej (tylko rolnej!), jeżeli cudzoziemiec-nabywca prowadził na tej nieruchomości osobiście działalność rolniczą na podstawie umowy dzierżawy z datą pewną i legalnie zamieszkiwał przez ten okres w Polsce. W zależności od województwa, w którym położona jest nieruchomość, okres dzierżawy, jaki musi upłynąć przed nabyciem nieruchomości wynosi:
- 7 lat (w województwach wymienionych w {{pu przepis="art. 8 ust. 2a pkt 1 UNabywNierPCudz"}} pod lit. a)) albo
- 3 lata (w województwach wymienionych w {{pu przepis="art. 8 ust. 2a pkt 1 UNabywNierPCudz"}} pod lit. b)).
Te ograniczenia odpadną dopiero w roku 2017.

((3)) nabycie drugiego domu
Nabyciem drugiego domu jest nabycie przez cudzoziemca, będącego osobą fizyczną nie posiadającą obywatelstwa polskiego ({{pu przepis="art. 1 ust. 2 pkt 1 UNabywNierPCudz"}}), nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową lub na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, która nie będzie stanowić stałego miejsca zamieszkania tego cudzoziemca. Nie dotyczy to nabycia samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy o własności lokali (def. z {{pu przepis="art. 1 ust. 4 UNabywNierPCudz"}}). Zwolnienie od obowiązku uzyskania zezwolenia następuje, gdy cudzoziemiec ten legalnie i nieprzerwanie od co najmniej 4 lat mieszka w Polsce lub nabywa drugi dom w celu wykonywania działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług turystycznych ({{pu przepis="art. 8 ust. 2a UNabywNierPCudz"}}). Od maja 2010 r. ograniczenie to nie obowiązuje, gdyż minęły okresy przejściowe.

((3)) nieruchomości w strefie nadgranicznej
Nabycie nieruchomości wymienionych w {{pu przepis="art. 8 ust. 1 UNabywNierPCudz"}} jest w ogóle wyłączone spod zakresu działania ustawy, a więc nie obejmuje ich generalnie wymóg uzyskania zezwolenia. Jeżeli jednak nieruchomość znajduje się w strefie nadgranicznej, wymóg posiadania zezwolenia aktualizuje się niezależnie od pochodzenia cudzoziemca (czy z EOG czy spoza tego obszaru).