Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wpis odrębnej własności lokali do księgi wieczystej


Wpis do księgi wieczystej ma dla ustanowienia odrębnej własności lokali charakter konstytutywny. Prawo powstaje w chwili złożenia przez notariusza wniosku o wpis, o czym informuje tzw. wzmianka o wniosku (art. 45 UKsWieczHip
art. 45 UKsWieczHip
(skreślony).
), ale tylko pod tym warunkiem, że wpis zostanie dokonany. Oznacza to więc działanie wstecz wpisu (art. 29 UKsWieczHip
art. 29 UKsWieczHip
Wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu - od chwili wszczęcia tego postępowania.
).
Sporny jest natomiast wymóg wpisu dla powstania odrębnej własności lokalu w przypadku orzeczeń sądowych. Za brakiem konieczności dokonania w tych wypadkach wpisu do KW opowiada się Dziczek (DziczekWlasnoscLokaliKomentarz, 2003, str. 90 – 92), inaczej jednak twierdzi Sąd Najwyższy (w orzeczeniu z 26 stycznia 1981 r., III CRN 283/80, opubl. w OSNCP z 1981 r., Nr 10, poz. 195) oraz literatura (IgnatowiczStefaniukPraworzeczowe (2003) str. 133; MyczkowskiWlasnoscBudynkow, 2000, str. 184).
W okresie pomiędzy aktem ustanawiającym odrębną własność (umowa, jednostronna czynność prawna, orzeczenie sądu) a wpisem dochodzi do powstania ekspektatywy odrębnej własności lokalu.

CategoryWlasnoscLokali CategoryWpisyDoKsiegiWieczystej
Na tej stronie jest jeden komentarz [Pokaż komentarz]