Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for WezwanieDoZaplaty


Show raw source

====Wezwanie do zapłaty====
==forma oraz skutki wezwania do zapłaty==

((1)) Forma wezwania do zapłaty

((2)) Uwagi ogólne
Wezwanie ma charakter [[OswiadczenieWoli oświadczenia woli]] złożonego dłużnikowi przez wierzyciela. Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje szczególnych wymagań co do formy wezwania do zapłaty. Wezwanie do zapłaty może byc zatem dokonane w dowolny sposób, także ustnie, byleby wynikała z niego wola wierzyciela otrzymania należnego od dłużnika [[Swiadczenie świadczenia]] (por. orz. SN z 22.11.1972 r., III CRN 2/72, nie publ.). Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z regułą dowodową z {{pu przepis="art. 6 KC"}}, to obowiązkiem wierzyciela będzie wykazanie, iż zostało ono wystosowane i faktycznie doszło do drugiej strony. Wobec powyższego przyjąć należy, że wezwanie do zapłaty winno spełniać ogólne warunki formalne każdego [[PismoProcesoweWSprawachCYwilnych pisma procesowego]] (por. {{pu przepis="art. 126 KPC"}}).

((2)) Faktura jako wezwanie do zapłaty
Szczególne znaczenie dla profesjonalnego obrotu ma znaczenie, czy faktura VAT może być uznana jako wezwanie do dobrowolnego spełnienia [[Swiadczenie świadczenia]].

((1)) Skutki materialnoprawne wezwania do zapłaty - {{pu przepis="art. 455 KC"}}
Zgodnie z {{pu przepis="art. 455 KC"}} w braku wskazówek co do terminu spełnienia [[Swiadczenie świadczenia]] powinno być ono spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania [[Swiadczenie świadczenia]]. Owo wezwanie przekształca zobowiązanie bezterminowe w terminowe. Z chwilą wezwania dłużnika do spełnienia [[Swiadczenie świadczenia]] zobowiązanie staje się [[WymagalnoscRoszczenia wymagalne]]. Wierzyciel uzyskuje tym samym możność żądania zaspokojenia, a dłużnik zostaje obarczony obowiązkiem spełnienia [[Swiadczenie świadczenia]]. [[Swiadczenie Świadczenie]] powinno być spełnione niezwłocznie, tzn. bez nieuzasadnionej zwłoki.

((1)) Skutki procesowe wezwania do zapłaty

((2)) Prekluzja procesowa
Nadmienić należy, iż w postępowaniu gospodarczym zgodnie z {{pu przepis="art. 479(12) § 2 KPC"}} powód powinien dołączyć do pozwu odpis wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą. W razie niezłożenia odpisu wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą, stosuje się przepis {{pu przepis="art. 479(8a) KPC"}}, dotyczące zwrotu pisma.

((2)) W zakresie kosztów
Zgodnie z {{pu przepis="art. 101 KPC"}} zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. Z uwagi na to przed wszczęciem postępowania należy zwrócić się z wezwaniem do dobrowolnego spełnienia świadczenia (czyli zapłaty długu). Pozwany nie daje powodu do wytoczenia sprawy, jeżeli nie dopuścił się zwłoki w rozumieniu prawa materialnego, nie wiedział o pretensji powoda, a z okoliczności wynika, że gdyby był wezwany do zaspokojenia [[RoszczenieCywilnoprawne roszczeń]], to by je zaspokoił. Nie może być uważany za takiego pozwany, który nie zaspokoił pretensji mimo wezwania, a zapłacił dopiero po wytoczeniu sprawy. Uznać zatem należy, że pozwany nie daje powodu do wytoczenia powództwa w sytuacji, gdy [[WymagalnoscRoszczenia wymagalność świadczenia]] zależy od dokonanego przez wierzyciela wezwania do zapłaty, które przed wniesieniem pozwu nie miało miejsca.

((2)) Otwarcie drogi sądowej
Zob. {{pu przepis="Art. 75 PrPrzewoz"}}

((1)) Literatura
1. [[CzachorskiZobowiazania W. Czachórski, Zobowiązania. Zarys wykładu]], Warszawa 2002, wyd. 8, str. 302-303,
2. W. Popiołek (w:) [[PietrzykowskiKomentarzKC Kodeks cywilny. Komentarz]] pod. red. K. Pietrzykowskiego, Warszawa 2005, wyd. 4, uwagi do {{pu przepis="art. 455 KC"}}
3. H. Ciepła (w:) [[PiaseckiKPCKomentarzTom1 Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz do art. 1-505. Tom I]] pod red. K. Piaseckiego, Warszawa 2006, wyd. 4, uwagi do {{pu przepis="art. 101 KPC"}}

((1)) Wzór
Wzór wezwania do zapłaty jest dostępny [[WzorWezwanieDoZaplaty tutaj]].

----
CategoryPostepowanieCywilne CategoryWierzyciel