Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for VerlustDesFreizuegigkeitsrechts


Show raw source

=====Feststellung des Verlustes des Rechts auf Freizügigkeit =====
== decyzja Ausländerbehörde o utracie prawa do pobytu w Niemczech ==

((1)) OGÓLNE INFORMACJE
>>por. polską ustawę z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin ([[http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061441043/U/D20061043Lj.pdf Dz.U. z 2017 r. poz. 900]])>> Obywatele Unii mają prawo przemieszczania się po terenie Niemiec i przebywania na terenie tego kraju.
Do przekroczenia granicy potrzebują jedynie dokumentu tożsamości. Do przekroczenia granicy Niemiec nie potrzebują wizy (§ 2 ust. 4 zd. 1 FreizügG/EU).
Na czas do pobytu w Niemczech nie potrzebują również tytułu uprawniającego do przebywania w Niemczech (§ 2 ust. 4 zd. 1 FreizügG/EU). Do pobytu przez okres do trzech miesięcy obywatel Unii potrzebuje jedynie dowodu tożsamości lub paszportu (§ 2 ust. 5 zd. 1 FreizügG/EU). Nie potrzebują także powoływać się na swobody unijne ani nie można od nich wymagać w tym czasie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego czy zabezpieczenia środków egzystencji (BeckOK AuslR/Tewocht, 16. Ed. 1.11.2017, FreizügG/EU § 2 Rn. 60).
>>Dyrektywa 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium Państw Członkowskich zmieniającej rozporządzenie (EWG) nr 1612/68 i uchylająca dyrektywy 64/221/EWG, 68/360/EWG, 72/194/EWG, 73/148/EWG, 75/34/EWG, 75/35/EWG, 90/364/EWG, 90/365/EWG i 93/96/EWG (Dz. Urz. UE L 158 z 30.04.2004, str. 77; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 5, str. 46).>> W razie gdy pobyt obywatela państwa członkowskiego Unii w Niemczech trwa więcej niż trzy miesiące, obywatel ten musi spełniać kryteria wynikające z prawa unijnego (dyrektywa 2004/38/WE). Dyrektywa ta wdrożona została w Niemczech na mocy ustawy - [[https://www.gesetze-im-internet.de/freiz_gg_eu_2004/BJNR198600004.html FreizügG/EU]].
Po upływie pięciu lat przebywania w Niemczech na stałe, jeżeli obywatel UE spełniał przez ten czas uprawnienia do legalnego pobytu, można ubiegać się o wydanie karty poświadczającej prawo do pobytu stałego (Daueraufenthaltsrecht).


((1)) DECYZJA O UTRACIE PRAWA DO POBYTU
W przepisie § 2 ust. 2 FreizügG/EU wymieniono okoliczności, od których zależy możliwość pobytu w Niemczech ponad trzy miesiące.
>>Zob. [[http://www.verwaltungsvorschriften-im-internet.de/bsvwvbund_03022016_MI12100972.htm Przepisy administracyjne do FreizügG/EU]]>> Urząd może ze szczególnych powodów weryfikować, czy nadal istnieją okoliczności uprawniające do pobytu (§ 5 ust. 3 FreizügG/EU). Jednakże, jest stwierdza się w przepisach administracyjnych prawo pobytu wynika z prawa UE. Z tej przyczyny należy wychodzić z założenia, że obywatel UE posiada uprawnienie do pobytu. Stąd badanie, czy faktycznie tak jest może być prowadzone tylko w razie wystąpienia szczególnego powodu. Takim szczególnym powodem może być np. chęć skorzystania przez obywatela UE ze świadczeń społecznych wymienionych w SGB II (Świadczenia podstawowe dla osób poszukujących pracy) lub SGB XII (Pomoc społeczna). Nawet jednak i w tym wypadku zamiar skorzystania z tych świadczeń nie powinien prowadzić automatycznie do utraty prawa do pobytu (Pkt 5.3.2. Przepisów administracyjnych). Innym powodem weryfikacji prawa do pobytu może być wprowadzenie w błąd co do posiadanych środków zabezpieczających egzystencję (Pkt 5.3.3. Przepisów administracyjnych).

W razie stwierdzenia w ciągu pięciu lat od rozpoczęcia pobytu w Niemczech, że nie zachodzą warunki wymienione w § 2 ust. 2 FreizügG/EU, wówczas urząd może wydać decyzję stwierdzającą, że brak jest prawa do pobytu w Niemczech (Verlustfeststellung bei Wegfall der Freizügigkeitsvoraussetzungen nach § 5 Abs. 4 FreizügG/EU)
Decyzja jest decyzją uznaniowa (Ermessensentscheidung), tzn. urząd może ale nie musi wydać decyzji o stwierdzeniu utraty prawa do pobytu.

((1)) WYKAZANIE PRAWA DO POBYTU
W przypadku, gdy urząd zwraca się do obywatela UE o wykazanie prawa do pobytu w Niemczech, należy przedstawić dowód ubezpieczenia (może to być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ = EHIC) z Polski), posiadanie środków do życia (np. wyciąg z konta). Dokumenty w j. polskim powinno się przedstawić po niemiecku, niemniej jednak wiele zależy od urzędnika (niektórzy akceptują dokumenty po polsku).

((1)) ODWOŁANIE OD DECYZJI
>>Niektóre niemieckie landy nie wymagają przeprowadzenia postępowania odwoławczego przez wniesieniem skargi typu Anfechtungsklage, zob. np [[http://www.lexsoft.de/cgi-bin/lexsoft/justizportal_nrw.cgi?xid=3934047,111 § 110 JustG NRW]]>> Jeżeli na skutek niewykazania okoliczności uprawniających do pobytu zostanie wydana decyzja o nakazie wyjazdu z Niemiec, należy złożyć skargę do sądu administracyjnego. W wielu landach zlikwidowano postępowanie odwoławcze (Widerspruchsverfahren), stąd należy od razu składać skargę do sądu (uwaga na terminy!).
-----
CategoryHKP CategoryGrenzgaenger