Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for UsytuowanieObiektuBudowlanegoPrzyDrodzeOgolnodostepnej


Show raw source

====Usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze ogólnodostępnej====
==implikacje {{pu przepis="art. 43 UDrogiPubl"}} ==

Generalnie lokalizacja obiektów budowlanych w odległościach od zewnętrznej krawędzi jezdni większych niż wynikające z {{pu przepis="art. 43 ust. 1 UDrogiPubl"}} nie wymaga uzyskania dodatkowych zezwoleń. Jednakże, gdy zachodzi konieczność odstąpienia od tych minimalnych wymogów, konieczne jest uzyskanie zgody właściwego zarządcy drogi, {{pu przepis="art. 43 ust. 2 UDrogiPubl"}}. Niniejsze opracowanie precyzuje warunki otrzymania takiego zezwolenia.

((1)) Wymogi formalne uzyskania zgody
Zgoda jest wydawana po przeprowadzeniu postępowania przez właściwy organ.

((2)) Wniosek
Do uzyskania zgody wg {{pu przepis="art. 43 ust. 2 UDrogiPubl"}} niezbędne jest złożenie wniosku przez zainteresowany podmiot.
Wniosek składa się w formie określonej w {{pu przepis="art. 63 KPA"}}. Wydanie pozwolenia jest zwolnione od opłaty skarbowej (zob. załącznik do ustawy o opłacie skarbowej w części III. 44 (szpalta IV, pkt 9)).
Zgodnie z {{pu przepis="art. 43 ust. 2 UDrogiPubl"}} zgoda powinna być uzyskana przed uzyskaniem przez inwestora obiektu [[PozwolenieBudowlane pozwolenia na budowę]] lub zgłoszeniem budowy albo wykonywania robót budowlanych. Zgoda ta bowiem nie uchybia przepisom prawa budowlanego i nie zwalnia od obowiązków wynikających z ustawy - Prawo budowlane.

((2)) Właściwy organ
Do wydania zgody właściwy jest każdorazowo **zarządca drogi**. Zarząd dróg określony został w {{pu przepis="art. 19 ust. 2 UDrogiPubl"}}:
1) zarządcą **dróg krajowych** (i tym samym właściwym organem do wydania zgody) jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ({{pu przepis="art. 19 ust. 2 pkt 1 UDrogiPUbl"}});
1) zarządcą **drogi wojewódzkiej** jest zarząd województwa ({{pu przepis="art. 19 ust. 2 pkt 2 UDrogiPubl"}})
1) zarządcą **dróg powiatowych** jest zarząd powiatu ({{pu przepis="art. 19 ust. 2 pkt 3 UDrogiPubl"}}),
1) zarząd **dróg gminnych** sprawuje wójt (burmistrz, prezydent miasta) {{pu przepis="art. 19 ust. 2 UDrogiPubl"}}.
Wyjątkowo jednak zarządcą dróg publicznych położonych w miastach na prawach powiatu jest prezydent miasta na prawach powiatu ({{pu przepis="art. 19 ust. 5 UDrogiPubl"}}). Na mocy {{pu przepis="art. 19 ust. 8 UDrogiPubl"}} dla wyznaczonych dróg krajowych funkcję zarządcy pełnią drogowe spółki specjalnego przeznaczenia (por. {{pu przepis="art. 6 UDrogSpSpecPrzezn"}}).

((2)) Forma rozstrzygnięcia
{{pu przepis="Art. 43 ust. 2 UDrogiPubl"}} przewiduje wydanie "zgody". Ponieważ mamy tu do czynienia z indywidualnym odstępstwem od generalnego zakazu umiejscawiania obiektów budowlanych, zgoda jest wyrażana w formie decyzji administracyjnej ({{pu przepis="art. 107 KPA"}}). Także odmowa wydania takiej zgody wymaga zachowania formy decyzji administracyjnej. Skutkiem tego jest otwarcie drogi prawnej do uchylenia decyzji odmownej.

((1)) Warunki materialnoprawne
Zgoda może zostać wydana, hdy spełnione są warunki materialnoprawne dla jej uzyskania, tzn. zachodzi szczególnie uzasadniony przypadek usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze, o której mowa w art. 43 ust. 1 lp. 3 tabeli UDrogiPubl.
Należy zwrócić uwagę na to, że decyzja na podstawie {{pu przepis="art. 43 ust. 2 UDrogiPubl"}} jest [[UznanieAdministracyjne decyzją uznaniową]]. Ponadto posługuje się on [[PojeciaNieoznaczone pojęciami nieoznaczonymi]], uprawniającymi organ do szerokiej interpretacji.

((2)) Obiekt budowlany
Zgoda może dotyczyć wyłącznie lokalizacji obiektów budowlanych. Obiektem budowlanym są natomiast obiekty, o których mowa jest w {{pu przepis="art. 3 pkt 3 PrBudow"}}. Zgodnie z orzecznictwem nie są obiektami budowlanymi ogrodzenia.
Obiektami budowlanymi są także reklamy. Jednakże sytuowania reklam poza terenem zabudowy w odlegałościach mniejszych niż minimalne nie jest jednak dopuszczalne, nawet za zgodą zarządcy, {{pu przepis="art. 43 ust. 3 UDrogiPubl"}}. Pojęcie reklamy zostało dla celów omawianej ustawy sprecyzowane w {{pu przepis="art. 4 pkt 23 UDrogiPubl"}}.

((2)) Droga
Odstąpienie od minimum wyznaczonego w ust. 1 możliwe jest tylko w zakresie dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych. Dla wszystkich dróg obowiązuje jednak zastrzeżenie, iż obiekty budowlane nie mogą być sytuowane w pasie drogowym w rozumieniu {{pu przepis="art. 4 pkt 1 UDrogiPubl"}} ([[http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/do/doc?d=6057E155B090530BB8DDCA23B6B8C02D67A7D9DC&sc= wyrok NSA z dnia 27.1.1998 r., II SA 1493/97]]).

((3)) drogi krajowe
Pojęcie dróg krajowych wyjaśniono w {{pu przepis="art. 5 UDrogiPubl"}}. Ponieważ autostrady i drogi ekspresowe ({{pu przepis="art. 5 ust. 1 pkt 1 UDrogiPubl"}}) wyjątek, o którym mowa jest w art. 43 ust. 2 może dotyczyć tylko tych dróg krajowych, które mają charakter dróg ogólnodostępnych i jednocześnie spełniających warunki z art. 5 ust. 1 pkt 2 - 7 ustawy o drogach publicznych.
W tym wypadku odległość obiektu budowlanego od zewnętrznej krawędzi jezdni może wynosić mniej niż 10 m (w terenie zabudowy) albo 25 m (poza terenem zabudowy).

((3)) drogi wojewódzkie i powiatowe
Pojęcie dróg wojewódzkich ustawa precyzuje w {{pu przepis="art. 6 UDrogiPubl"}} zaś dróg powiatowych - w {{pu przepis="art. 6a UDrogiPubl"}}. W tym wypadku zgoda zarządy niezbędna jest dla lokacji obiektu w odległości mniejszej niż 8 m (w terenie zabudowy) lub 20 m (poza terenem zabudowy).

((3)) drogi gminne
O drogach gminnych mowa jest natomiast w {{pu przepis="art. 7 UDrogiPubl"}}. Zgoda gminy niezbędna jest dla obiektów położonych bliżej niż 6 m (w terenie zabudowy) albo 15 m (poza terenem zabudowy) od zewnętrznej krawędzi jezdni tej drogi.

((2)) Uzasadnione okoliczności
Dla odstępstwa od zasady wyrażonej w {{pu przepis="art. 43 ust. 1 UDrogiPubl"}} niezbędne jest wystąpienie "szczególnie uzasadnionych" okoliczności. "Wyrażenie powyższe jest rodzajem [[PojeciaNieoznaczone zwrotu szacunkowego]], określającego wyjątek od reguły i nakładającego na określony podmiot obowiązek zbadania, czy przedmiotowy wniosek dotyczy rzeczywiście przypadku uzasadnionego" ([[http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/do/doc?d=A43ECF248C0BFE9D50DFA76E70BF73D23577D173&sc= wyrok WSA w Lublinie z 18.10.2007, II SA/Lu 643/07]]).
Chodzi więc o wystąpienie okoliczności nie tylko wyjątkowych, ale wyjątkowych w sposób nadzwyczajny. Nie jest szczególną okolicznością nawiązanie do już istniejącej zabudowy (wyrok WSA w Warszawie z 17.6.2004, II SA 1927/92, LEX Nr 159013).
----
CategoryPrawoBudowlane CategoryArtykuly