Wersja [17971]
To jest stara wersja SchematPrzejscieRoszczenia utworzona przez MarcinKrzymuski, 2013-04-26 12:42:13.
Schemat: Przejście roszczenia cywilnoprawnego
uwagi odnoszące się do ogólnej struktury roszczenia
miejsce w schemacie Taris(R)
Przejście roszczenia powoduje utratę legitymacji czynnej przez podmiot dotychczas uprawniony do podniesienia roszczenia. Jest więc jedną z okoliczności powodujących utratę roszczenia, skutkującą odmową uznania żądania i prowadzącą do oddalenia ewentualnego powództwa.Przejście roszczenia może nastąpić w dwojaki sposób: pod tytułem szczególnym albo pod tytułem ogólnym.
A. PRZEJŚCIE ROSZCZENIA POD TYTUŁEM SZCZEGÓLNYM
W tym wypadku możliwe jest przejście roszczenia
- na mocy czynności prawnej przeniesienie roszczenia na mocy czynności prawnej (np. przelewu wierzytelności - zob. art. 509 KCart. 509 KCi nast.) albo
§ 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
§ 2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. - na mocy ustawy (ex lege, np. art. 518 KCart. 518 KCalbo art. 828 KC
§ 1. Osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty:
1) jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi;
2) jeżeli przysługuje jej prawo, przed którym spłacona wierzytelność ma pierwszeństwo zaspokojenia;
3) jeżeli działa za zgodą dłużnika w celu wstąpienia w prawa wierzyciela; zgoda dłużnika powinna być pod nieważnością wyrażona na piśmie;
4) jeżeli przewidują to przepisy szczególne.
§ 2. W wypadkach powyższych wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia, które jest już wymagalne.
§ 3. Jeżeli wierzyciel został spłacony przez osobę trzecią tylko w części, przysługuje mu co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed wierzytelnością, która przeszła na osobę trzecią wskutek zapłaty częściowej.art. 828 KC).
§ 1. Jeżeli nie umówiono się inaczej, z dniem zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciel roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania. Jeżeli zakład pokrył tylko część szkody, ubezpieczającemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed roszczeniem ubezpieczyciela.
§ 2. Nie przechodzą na ubezpieczyciela roszczenia ubezpieczającego przeciwko osobom, z którymi ubezpieczający pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, chyba że sprawca wyrządził szkodę umyślnie.
§ 3. Zasady wynikające z paragrafów poprzedzających stosuje się odpowiednio w razie zawarcia umowy na cudzy rachunek.
B. PRZEJŚCIE ROSZCZENIA POD TYTUŁEM OGÓLNYM
Przejście roszczenia na inny podmiot pod tytułem ogólnym następuje np. w przypadku dziedziczenia (art. 929 KC
art. 929 KC
Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku.
i nast.) albo nabycia przedsiębiorstwa (zob. art. 552 KCUznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku.
art. 552 KC
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
).Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
CategorySchematyPrawoCywilne CategoryPrzelewWierzytelnosci
Na tej stronie nie ma komentarzy