Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [16070]

To jest stara wersja SchematOdstapienie utworzona przez MarcinKrzymuski, 2012-04-02 15:33:07.

 

Schemat: odstąpienie od umowy

przesłanki skutecznego odstąpienia od umowy

A. Pojęcie odstąpienia
Pojęcie odstąpienia zostało wyjaśnione osobno.

B. Przesłanki skutecznego odstąpienia
1. Podstawa odstąpienia
Aby skutecznie odstąpić od umowy odstępujący musi być do tego przede wszystkim upoważniony przez:

2. Oświadczenie o odstąpieniu
Odstąpienie jest wykonywane poprzez złożenie oświadczenia woli drugiej stronie. Z treści tego oświadczenia powinno wynikać, iż składający je ma zamiar doprowadzić do uznania stosunku prawnego za niebyły.

3. Brak utraty prawa do odstąpienia
Odstąpienie może być wykluczone z następujących przyczyn.
Po pierwsze mogą zajść okoliczności powodujące, iż prawo do odstąpienia w ogóle nie powstało. W przypadku rękojmi przy sprzedaży prawo do odstąpienia nie powstaje, jeżeli zajdzie któraś z okoliczności, o której jest mowa w art. 557 KC
art. 557 KC
§ 1. Sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy.
§ 2. Gdy przedmiotem sprzedaży są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku albo rzeczy mające powstać w przyszłości, sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili wydania rzeczy.
, art. 558 KC
art. 558 KC
§ 1. Strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jednakże w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych.
§ 2. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.
, art. 559 KC
art. 559 KC
Sprzedawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po przejściu niebezpieczeństwa na kupującego, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już poprzednio w rzeczy sprzedanej.
.
Uprawnienie do odstąpienia wygasa natomiast w okolicznościach, o których mowa jest w art. 563 KC
art. 563 KC
§ 1. Kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia, a w wypadku gdy zbadanie rzeczy jest w danych stosunkach przyjęte, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należnej staranności mógł ją wykryć. Minister Handlu Wewnętrznego może w drodze rozporządzenia ustalić krótsze terminy do zawiadomienia o wadach artykułów żywnościowych.
§ 2. Jednakże przy sprzedaży między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą utrata uprawnień z tytułu rękojmi następuje, jeżeli kupujący nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o dostrzeżonej wadzie, a w wypadku gdy wada wyszła na jaw dopiero później - jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej wykryciu.
§ 3. Do zachowania terminów zawiadomienia o wadach rzeczy sprzedanej wystarczy wysłanie przed upływem tych terminów listu poleconego.
oraz w art. 566 KC
art. 566 KC
§ 1. Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący odstępuje od umowy albo żąda obniżenia ceny, może on żądać naprawienia szkody poniesionej wskutek istnienia wady, chyba że szkoda jest następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności. W ostatnim wypadku kupujący może żądać tylko naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady; w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów.
§ 2. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio, gdy kupujący żąda dostarczenia rzeczy wolnych od wad zamiast rzeczy wadliwych albo usunięcia wady przez sprzedawcę.
.

C. Skutki odstąpienia
Jeżeli odstąpienie jest uzasadnione (zachodzą podstawy do jego zgłoszenia) i oświadczenie woli o odstąpieniu zostało prawidłowo złożone, stosunek rpawny zostaje rozwiązany ze skutkiem ex tunc.

D. Skutki nieprawiłowego odstąpienia
Jeżeli nie było podstaw do odstąpienia a oświadczenie woli zostało złożone to...


CategorySchematyPrawoCywilne CategoryOdstapienieOdUmowyCywilnoprawnej
Na tej stronie nie ma komentarzy