Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for PrzeksztalceniePrawSpoldzielczychWOdrebnaWlasnoscLokalu


Show raw source

====Przekształcenie praw spółdzielczych w odrębną własność lokalu====
==omówienie zasad opisanych w {{pu akt="USpółdzMieszk}}==

((1)) Przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawo do lokalu mieszkalnego
>>Zob. [[http://80.237.160.189/taris/?subsum=Y&subsumitem=2305&root=1&path=0-1-0-0-1-3-3-1-1-0-0-1-1-1-0&subsumsession=0 schemat Taris(R)]]>>Przesłanki przekształcenia prawa lokatorskiego określa {{pu przepis="art. 12 USpółdzMieszk"}}.

((2)) Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej
Na podstawie przepisów USpółdzMieszk prawo odrębnej własności może uzyskać jedynie członek tej spółdzielni mieszkaniowej. Zasady członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych reguluje {{pu przepis="art. 3 USpółdzMieszk"}}. W zakresie nie uregulowanym przez ten przepis zastosowanie znajdą art. 16 i nast. {{pu akt="PrSpółdzielcze}}. Dotyczą one przede wszystkim zasad nabywania i utraty statusu członka spółdzielni oraz jego praw i obowiązków względem niej.

((2)) Spełnienie obowiązków określonych w art. 12
Do przeniesienia własności lokalu niezbędne jest, aby członek spółdzielni uregulował przypadającą na jego lokal część kosztów budowy , nominalną kwotę umorzenia kredytu lub dotacji oraz zaległości z tytułu opłat ({{pu przepis="art. 12 ust. 1 USpółdzMieszk"}}).
Zgodnie jednak z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 grudnia 2008 r. (zob. {{pu akt="WyrokTK_P16/08"}}) {{pu przepis="art. 12 ust. 1 USpółdzMieszk"}} w zakresie, w jakim zobowiązuje spółdzielnię do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez członka spółdzielni wyłącznie spłat, o których mowa w pkt 1-3 tego przepisu, jest niezgodny z Konstytucją.

((2)) Uregulowany stan prawny gruntu
Grunt, na którym posadowiony jest budynek spółdzielni powinien mieć uregulowany status prawny. Niewątpliwe tak jest, gdy spółdzielnia, która posiada budynek jest jednocześnie właścicielem albo użytkownikiem wieczystym gruntu.
W wielu sytuacjach jednak stan prawny nie jest jasny. Stąd też w {{pu przepis="art. 35 USpółdzMieszk"}} ustalono zasady tzw. uwłaszczenia spółdzielni na gruntach, na których znajdują się należące do nich budynki (zob. więcej w JaniszewskaRadcaPrawny2009).

((2)) Złożenie wniosku o zawarcie umowy
(...)

((2)) Uchwała zarządu spółdzielni
Przekształcenie prawa spółdzielczego wymaga ponadto uchwały zarządu spółdzielni określającej przedmiot odrębnej własności lokali w danej nieruchomości i sporządzonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności ({{pu przepis="art. 42 ust. 1 USpółdzMieszk"}}).

((2)) Zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu
Spółdzielnia jest zobowiązana zawrzeć z członkiem umowę o przeniesienie własności lokalu, wobec czego członkowi przysługuje [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenie]] o zawarcie umowy (por. {{pu przepis="art. 64 KC"}}, {{pu przepis="art. 1047 KPC"}}).


((1)) Przekształcenie spółdzielcze własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego
>>Zob. [[http://80.237.160.189/taris/?subsum=Y&subsumitem=2306&root=1&path=0-1-0-0-1-3-3-1-1-0-0-1-1-1-1&subsumsession=232 schemat Taris(R)]]>>Przesłanki przekształcenia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu określa {{pu przepis="art. 17(14) USpółdzMieszk"}}.

((2)) Spełnienie obowiązków z art. 17(14)
Zgodnie z ust. 1 tego artykułu nabywca musi uregulować zobowiązania spółdzielni związane z budową lokalu oraz ewentualne zaległości z tytułu opłat.
Zgodnie jednak z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 grudnia 2008 r. (zob. {{pu akt="WyrokTK_P16/08"}}) {{pu przepis="art. 17(14) ust. 1 USpółdzMieszk"}} w zakresie, w jakim zobowiązuje spółdzielnię do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez członka spółdzielni lub osobę niebędącą członkiem spółdzielni wyłącznie spłat, o których mowa w pkt 1 i 2 tego przepisu, jest niezgodny z Konstytucją.

((2)) Uregulowany stan prawny gruntu
Zob. wyżej, pkt A. 3.

((2)) Złożenie wniosku o zawarcie umowy
(...)

((2)) Uchwała zarządu spółdzielni
Przekształcenie prawa spółdzielczego wymaga ponadto uchwały zarządu spółdzielni określającej przedmiot odrębnej własności lokali w danej nieruchomości i sporządzonej w formie pisemnej pod rygorem nieważności ({{pu przepis="art. 42 ust. 1 USpółdzMieszk"}}).

((2)) Zawarcie umowy o przeniesienie własności lokalu
Spółdzielnia jest zobowiązana zawrzeć umowę o przeniesienie własności lokalu, wobec czego uprawnionemu przysługuje stosowne [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenie]] o zawarcie umowy (por. {{pu przepis="art. 64 KC"}}, {{pu przepis="art. 1047 KPC"}}).
W uchwale z dnia 17 kwietnia 2009 r. ([[UchwalaSNIIICZP4104 sygn. akt III CZP 17/09]]) SN stwierdził, że spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek realizacji roszczenia, o którym mowa w {{pu przepis="art. 17(14) USpółdzMieszk"}}, zgłoszonego ale niezrealizowanego do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz.U. Nr 125 z 2007r., poz. 873, zob. {{pu akt="ZmUSpółdzMieszk_2007a"}}), na nowych zasadach określonych w tej ustawie ({{pu przepis="art. 7 ust. 5 ZmUSpółdzMieszk_2007a"}}), chyba że na podstawie prawomocnej uchwały zarządu spółdzielni niespełniającej nowych wymagań prawnych, określonych w {{pu przepis="art. 42 ust. 3 pkt 1 USpółdzMieszk"}}, spółdzielnia dokonała czynności bezpośrednio zmierzających do zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu.
----
CategoryPrawoSpoldzielcze CategoryWlasnoscLokali