Wersja [2554]
To jest stara wersja Potracenie utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-06-16 20:48:32.
Potrącenie
kompensacja (potrącenie) w polskim prawie cywilnym
A. Definicja potrącenia
Istotą potrącenia jest umorzenie dwóch przeciwstawnych sobie wierzytelności w następstwie złożenia oświadczenia woli przez jednego wierzyciela drugiemu (RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO, nb. 835).
W prawie polskim zwykło się wyróżniać dwie formy potrącenia:
- dokonywane na mocy jednostronnego oświadczenia woli jednego z wierzycieli (tzw. potrącenie jednostronne, potrącenie ustawowe) oraz
- potrącenie dokonywane na mocy umowy stron stosunku zobowiązaniowego (tzw. potrącenie umowne).
B. Skutki potrącenia
Skutkiem potrącenia jest - stosownie do art. 498 § 2 KC
art. 498 KC
§ 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
§ 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
- umorzenie wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej. Prowadzi to więc do wygaśnięcia w całości wierzytelności o niższej wysokości oraz stosownie do tego częściowe wygaśnięcie wierzytelności większej. Zgodnie z art. 499 zd. 2 KC§ 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
§ 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
art. 499 KC
Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.
potrącenie wywołuje skutki ex nunc od momentu, gdy po raz pierwszy stało się możliwe.Potrącenia dokonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.
C. Schemat potrącenia
Przesłanki skutecznego potrącenia opisane zostały osobno.
CategoryLeksykon CategoryInstytucjePrawaCywilnego
Na tej stronie nie ma komentarzy