Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for PostanowienieSNIIICZP512


Show raw source

====Postanowienie SN z 30.3.2012, III CZP 5/12====

**dane orzeczenia:** postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30 marca 2012 r., sygn. akt III CZP 5/12
**publikacja:**
- witryna internetowa Sądu Najwyższego - [[http://www.sn.pl/orzecznictwo/index.html Najnowsze bieżące orzecznictwo]]

**teza:**
W sprawie zagadnienia prawnego:
"Czy należy uznać za prawidłowe i oparte na treści art. 569 § 2 k.p.c. stanowisko Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, iż w przypadku przyjęcia w tzw. trybie nagłym osoby z zaburzeniami psychicznymi na podstawie art. 23, 24 lub pozostawienia jej w szpitalu na podstawie art. 28 u.o.z.p. (ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, Dz.U. 1999, Nr 111, poz. 535 ze zm., tj. Dz.U. 2011, Nr 231, poz. 1375) należy wydać zarządzenie tymczasowe o pozostawieniu osoby, której postępowanie dotyczy, w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody, w sytuacji, gdy sędzia wizytujący szpital uzna, że nie zachodzą przesłanki do zarządzenia natychmiastowego wypisania tej osoby ze szpitala na podstawie art. 45 u.o.z.p., czy też stanowisko takie jest bezzasadne?
a w razie pozytywnej odpowiedzi: czy prawidłowo skonstruowana została sentencja zarządzenia tymczasowego Sądu Rejonowego Lublin -Zachód w Lublinie o umieszczeniu lub pozostawieniu tymczasowo uczestnika w szpitalu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania czy też, według treści orzeczenia osoba, której postępowanie dotyczy, powinna być umieszczona w szpitalu do czasu zakończenia stosowania niezbędnych czynności leczniczych (art. 33 ust. 1 u.o.z.p.), powodujących ustanie przyczyn przyjęcia tej osoby do szpitala bez wymaganej zgody (art. 23 i 28 u.z.o.p.), względnie do czasu zakończenia diagnostyki medycznej, ale nie dłużej niż do 10 dni licząc od chwili przyjęcia (art. 24 u.o.z.p.)?"
Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały.

**cytowane/powiązane przepisy:**
- {{pu przepis="art. 569 KPC"}}
- {{pu przepis="art. 23 UOchrZdrowPsych"}}, {{pu przepis="art. 24 UOchrZdrowPsych"}}, {{pu przepis="art. 28 UOchrZdrowPsych"}}, {{pu przepis="art. 33 UOchrZdrowPsych"}}, {{pu przepis="art. 45 UOchrZdrowPsych"}}

**uzasadnienie:**

**inne informacje:**

----
CategoryOrzecznictwoSaduNajwyzszego CategoryPrawoRodzinneOrzecznictwo