Wersja [8021]
To jest stara wersja OsobaPrawnaZdolnoscDoCzynnosciPrawnych utworzona przez JacekLubecki, 2009-04-01 09:52:03.
Zdolność do czynności prawnych osób prawnych
A. Regulacja kodeksowa
Tak jak w przypadku zdolności prawnej osób prawnych ustawa nie określa wprost, że osoba prawna posiada zdolność do czynności prawnych. Jednakże na tle art. 38 KC
art. 38 KC
Osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie.
, stanowiącego, że osoba prawna działa przez swoje organy, można wyprowadzić wniosek, że osoba prawna może dokonywać czynności prawnych, a także innych czynów zgodnych lub niezgodnych z prawem. Przepis ten przesądza o przyznaniu od chwili powstania osobie prawnej pełnej zdolności do czynności prawnych. Osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie.
B. Organ
Pojęcie i charakter prawny organów osoby prawnej zależy przede wszystkim od sposobu pojmowania osoby prawnej. Doktryna prawa cywilnego, na przestrzeni lat wykształciła wiele teorii odnoszących się do bytu osób prawnych. Powszechnie rozróżnia się teorie fikicji (teorie negujące realne istnienie osób prawnych), które upatrują w organach osoby prawnej konstrukcję przedstawicielstwa, oraz teorie uznające realny byt osoby prawnej, które odwołują do tzw. teorii organów osoby prawnej. Podstawową róznicą między nimi jest odmienne postrzeganie stosunku osoby prawnej do swoich organów.
1. Teorie fikcji
Teorie fikcji, odwołujące się do teorii rzedstawicielstwa (z niem. Vertretertheorie), przyrównują organ osoby prawnej do przedstawiciela ustawowego osoby fizycznej nie posiadającej zdolności do czynności prawnych.
(M. Pazdan, Niektóre konsekwencje teorii organów, ZNUŚ 1969, t. I, s. 203, 208; A. Kidyba, Prawo handlowe, 2007, s. 117 i n.; również K.A. Dadańska, Działanie..., op. cit., s. 26 i n.).
CategoryOsobaPrawna
Na tej stronie nie ma komentarzy