Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for OdpowiedzialnoscZaSzkodySpowodowaneTransgranicznymZanieczyszczeniemWod


Show raw source

====Odpowiedzialność za szkody wyrządzone transgranicznym zanieczyszczeniem wód====
==odpowiedzialność cywilnoprawna w ujęciu prawa prywatnego międzynarodowego==

Ponieważ granice Polski na zachodzie i częściowo na wschodzie przebiegają z biegiem rzek problem odpowiedzialności cywilnoprawnej za skutki zanieczyszczenia wód może się również pojawić w ujęciu transgranicznym.

((1)) Normy kolizyjne dla transgranicznych oddziaływać na środowisko
Przepisami właściwymi do ustalenia odpowiedzialności będą przepisy rozporządzenia 864/2007 ({{pu akt="RozpUERzymII"}}). Przepis {{pu przepis="art. 7 RozpUERzymII"}} ma pierwszeństwo przed przepisami związanymi z odpowiedzialnością za produkt ({{pu przepis="art. 5 RozpUERzymII"}}) lub za wypadek drogowy (zob. Konwencję Haską o prawie właściwym dla wypadków drogowych z dnia 4 maja 1971 r. (Dz.U. 2003 Nr 63, poz. 585) - {{pu akt="KonwHaskaWypadkiDrog1971"}}) (Krzymuski, Umweltprivatrecht..., str. ??? i tam cytowana literatura).

((1)) Jurysdykcja krajowa
Jurysdykcję krajową należy w pierwszej kolejności ustalać w oparciu o wolę stron wyrażoną wprost w klauzuli prorogacyjnej albo konkludentnie przez wdanie się w spór. W razie braku wyraźnych lub dorozumianych postanowień co do jurysdykcji krajowej właściwość sądów w sprawach związanych z odpowiedzialnością za zanieczyszczenie wód będzie mogła być ustalona na podstawie {{pu przepis="art. 5 pkt 3 RozpUEBrukselaI"}} lub {{pu przepis="art. 2 RozpUEBrukselaI"}}, o ile pozwany będzie miał miejsce zamieszkania lub siedzibę na terenie UE.
W pozostałych wypadkach stosować należy odpowiednie przepisy umów międzynarodowych lub - ostatecznie - KPC.
W zakresie tych pierwszych wciąż jeszcze może mieć znaczenie z Lugano. Pozostaje ona w mocy w stosunkach z Danią, Islandią, Norwegią oraz Szwajcarią (K. Piasecki, Konwencja o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych [w:] K. Piasecki, (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. T. 3, Wyd. 4, Warszawa 2007, wprowadzenie nb. 4). Z uwagi an charakter spraw związanych z zanieczyszczeniami wód zastosowanie regulacji w stosunku z państwami, z którymi Polska bezpośrednio nie sąsiaduje będzie raczej tylko teoretyczne. Natomiast wobec państw, które nie są członkami UE, a z którymi istnieją powiązania rzeczne (Białoruś, Ukraina, Rosja) zastosowanie znajdą inne przepisy.
W ostateczności jurysdykcję krajową należy ustalić w oparciu o przepisy {{pu przepis="art. 1103 KPC"}}. Natomiast trudno raczej będzie uzasadnić właściwość wyłączną na podstawie {{pu przepis="art. 1103(8) § 2 KPC"}}, nawet jeżeli szkoda będzie dotyczyć nieruchomości położonej w Polsce. Przepis ten dotyczy spraw związanych z posiadaniem, prawami rzeczowymi oraz niektórymi stosunkami zobowiązaniowymi. Roszczenia deliktowe nie klasyfikują się w żadnej z tych grup, wobec czego sprawy o odszkodowanie za szkody na nieruchomości położonej w Polsce nie muszą być koniecznie rozstrzygane przez polskie sądy.
----
CategoryCywilnoprawnaOchronaSrodowiska CategoryRoszczeniaOdszkodowawcze CategoryPrawoWodne CategoryOchronaSrodowiska