Wersja [3756]
To jest stara wersja OdpowiedzialnoscInSolidum utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-09-11 10:13:00.
Odpowiedzialność in solidum
Odpowiedzialność in solidum polega na tym, iż jedna i ta sama osoba ma wierzytelność o to samo świadczenie do dwóch lub więcej osób z różnych tytułów prawnych, a z przepisów ustawy ani z umowy (art. 369 KC
art. 369 KC
Zobowiązanie jest solidarne, jeżeli to wynika z ustawy lub z czynności prawnej.
) nie wynika, by pomiędzy tymi podmiotami zachodziła solidarność bierna.Zobowiązanie jest solidarne, jeżeli to wynika z ustawy lub z czynności prawnej.
Skutkiem takiej konstelacji jest wg doktryny to, iż wierzyciel może dochodzić całości lub części świadczenia od każdego z dłużników, a spełnienie świadczenia przez jednego z nich zwalnia pozostałych. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż odpada przedmiot roszczenia, jeżeli interes wierzyciela został już zaspokojony (CzachorskiZobowiazania, wyd. 8, str. 124). W przypadku odpowiedzialności na zasadach in solidum analogicznie stosuje się także przepisy art. 371 KC
art. 371 KC
Działania i zaniechania jednego z dłużników solidarnych nie mogą szkodzić współdłużnikom.
– art. 373 KCDziałania i zaniechania jednego z dłużników solidarnych nie mogą szkodzić współdłużnikom.
art. 373 KC
Zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników.
.Zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników.
CategoryInstytucjePrawaCywilnego CategoryLeksykonO
Na tej stronie nie ma komentarzy