Wersja [8882]
To jest stara wersja MolPPH2001 utworzona przez JacekLubecki, 2009-05-04 09:27:44.
Lit.: Mól, Przegląd Prawa Handlowego 2001
autor: Alicja Mól
tytuł: Pojęcie i znaczenie alternatywnych metod rozstrzygania sporów (ADR)
czasopismo: Przegląd Prawa Handlowego
rocznik: 2001
zeszyt: 12
strony: 29-37
cytowane przepisy:
- art. 697 KPCart. 697 KPC,
(uchylony). - art. 243 KPart. 243 KP, art. 253 KP
Pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu ze stosunku pracy.art. 253 KP, art. 255 KP
Niedopuszczalne jest zawarcie ugody, która byłaby sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.art. 255 KP,
§ 1. W razie niewykonania ugody przez pracodawcę podlega ona wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, po nadaniu jej przez sąd pracy klauzuli wykonalności.
§ 2. Sąd pracy odmówi nadania klauzuli wykonalności, jeżeli ze złożonych akt komisji wynika, że ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Nie wyklucza to możliwości dochodzenia ustalenia niezgodności ugody z prawem lub zasadami współżycia społecznego na zasadach ogólnych. - art. 7 USpołZawOrgRolnart. 7 USpołZawOrgRoln.
1. Jeżeli postępowanie określone w art. 6 ust. 2 nie doprowadzi do rozwiązania sprawy objętej sprzeciwem, każda ze stron może żądać wszczęcia postępowania pojednawczego. Postępowanie to prowadzi powołana w tym celu komisja w składzie sześciu członków, wyznaczonych w równej liczbie przez każdą ze stron.
2. Rozwiązanie sporu w tym postępowaniu winno nastąpić w ciągu siedmiu dni - w razie sporu obejmującego jedną organizację rolników i w ciągu dziesięciu dni - w razie sporu wykraczającego poza sprawy jednej organizacji rolników.
3. Rozwiązanie sporu następuje w drodze porozumienia, które wiąże strony. W razie nieosiągnięcia porozumienia komisja sporządza protokół rozbieżności, ze wskazaniem stanowisk stron.
CategoryMediacjaWSprawachCywilnychLiteratura CategoryLiteraturaPortalu CategoryPrzegladPrawaHandlowegoArtykuly
Na tej stronie nie ma komentarzy