Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for MediacjaUgoda


Show raw source

====Ugoda mediacyjna====
==charakterystyka ugody mediacyjnej w postępowaniu cywilnym==

((1)) Moc prawna ugody
Ugoda zawarta przed mediatorem ma po jej [[MediacjaZatwierdzenieUgody zatwierdzeniu]] przez sąd moc prawną ugody zawartej przed sądem ({{pu przepis="art. 183(15) § 1 KPC"}}).

((1)) Ugoda jako podstawa do wszczęcia egzekucji
W myśl {{pu przepis="art. 777 § 1 pkt 21 KPC"}} [[UgodaMediacyjna ugoda]] zawarta przed mediatorem stanowi tytuł egzekucyjny. [[UgodaMediacyjna Ugoda]] ta po jej zatwierdzeniu przez sąd poprzez nadanie jej klauzuli wykonalności jest już tytułem wykonawczym ({{pu przepis="art. 776 zd. 2 KPC"}}), bez potrzeby nadawania klauzuli wykonalności w osobnym postępowaniu. Tytuł wykonawczy, którym jest [[UgodaMediacyjna ugoda]] zawarta przed mediatorem, zaopatrzona w klauzulę wykonalności, może zostać pozbawiony wykonalności, jeżeli zachodzą podstawy przewidziane w {{pu przepis="art. 840 § 1 KPC"}} (powództwo przeciwegzekucyjne). W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że [[UgodaMediacyjna ugodzie]] zawartej przed mediatorem przypisuje się spore szanse na dobrowolne wykonanie. Dlatego uzasadniony wydaje się być pogląd, zgodnie z którym zapewnienie realizacji dokonanych w tym trybie ustaleń jest na ogół łatwiejsze niż wyegzekwowanie narzuconego stronom orzeczenia sądowego.

((1)) Ugoda jako podstawa do umorzenia postępowania sądowego
W przypadku [[Mediacja mediacji]] prowadzonej w związku z toczącym się postępowaniem sądowym, prawomocne zatwierdzenie przez sąd [[UgodaMediacyjna ugody]] zawartej przed mediatorem stanowi podstawę do umorzenia tego postępowania ({{pu przepis="art. 355 § 2 KPC"}}) oraz do zwrócenia stronie przez sąd z urzędu trzech czwartych opłaty uiszczonej od wszczynającego postępowanie w pierwszej instancji ({{pu przepis="art. 79 ust. 1 pkt 2 UKosztSądSprCyw"}}). Następstwem [[UgodaMediacyjna ugody]] jest zbędność wydania merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, z uwagi na to, że strony same ukształtowały stosunki materialnoprawne, będące przedmiotem postępowania.

((1)) Odwołanie ugody
Do chwili prawomocnego umorzenia postępowania można złożyć zgodne oświadczenia woli o rezygnacji z zawartej [[UgodaMediacyjna ugody]], co skutkuje jej rozwiązaniem (odwołaniem) i odżyciem sporu. Natomiast uchylenie się, z powodu wad oświadczenia woli, od [[MediacjaSkutkiWszczecia skutków materialnoprawnych ugody]] zawartej przed mediatorem możliwe jest także po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania.

((1)) //exceptio rei tarnsactae//
Z uwagi na brak rozstrzygnięcia co do istoty sprawy [[UgodaMediacyjna ugoda mediacyjna]], podobnie zresztą jak sądowa, nie korzysta na równi z wyrokiem z powagi rzeczy osądzonej (//res iudicata//). Jednakże w razie wszczęcia nowego procesu w tej samej sprawie, istnieje możliwość podniesienia przez stronę zarzutu rzeczy ugodzonej (//exceptio rei tarnsactae//), który jest zarzutem merytorycznym prowadzącym nie do odrzucenia, lecz do oddalenia powództwa.

((1)) Zachowanie szczególnej formy
Uzyskanie mocy prawnej przez [[UgodaMediacyjna ugodę]] zawartą przed mediatorem w wyniku zatwierdzenia przez sąd, nie uchybia przepisom o szczególnej formie czynności prawnej ({{pu przepis="art. 183(15) § 2 KPC"}}). Ten enigmatyczny zapis w Kodeksie postępowania cywilnego bywa różnie interpretowany w literaturze. Zdaniem niektórych autorów ustawodawca używając sformułowania //„nie uchybia”//, miał na myśli, iż jeśli dla danej czynności prawnej przewidziano formę szczególną (np. aktu notarialnego) to nie jest ona niezbędna przy zawieraniu [[UgodaMediacyjna ugody]] w ramach postępowania mediacyjnego. Przemawia za tym przede wszystkim zrównanie mocy prawnej [[UgodaMediacyjna ugody mediacyjnej]] z ugoda sądową. W odniesieniu bowiem do tej ostatniej nie zachodzi konieczność zachowania formy szczególnej. Inne rozumienie powodowałoby dodatkowe, często bardzo wysokie koszty oraz niepotrzebnie wydłużało czas trwania [[Mediacja mediacji]].
Mimo powołanych argumentów w literaturze przeważający wydaje się być pogląd, zgodnie z którym [[UgodaMediacyjna ugoda]] zawarta przed mediatorem, musi mieć formę szczególną, jeżeli takie wymaganie wynika z przepisów dotyczących czynności prawnych. Tak więc, w sytuacji gdy spór będzie dotyczył przeniesienia własności nieruchomości (np. sprzedaży nieruchomości), należy dodatkowo zawrzeć akt notarialny własność tę przenoszący.

((1)) Literatura
1. [[KmieciakMediacjaIKoncyliacjaWPrawieAdministarcyjnym Z. Kmieciak, Mediacja i koncyliacja w prawie administracyjnym]], Zakamycze 2004,
2. E. Sychowicz (w:) [[PiaseckiKPCKOmentarzTom1 Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz do art. 1-505. Tom I]], pod. red. K. Piaseckiego,
3. [[NaworskiPPH2005 J.P. Naworski, Ugoda pozasądowa – zagadnienia wybrane]], PPH 2005, nr 4,
4. [[WojciwechowskiPS2001 T. Wojciechowski, Charakter prawny ugody sądowej]], PS 2001, nr 6,
5. [[SkibinskaRejent2008 M. Skibińska, Mediacja w sprawach cywilnych studium porównawcze na tle rozwiązań polskich i francuskich]], Rej. 2008, nr 3.
6. [[GojskaHurynMediacjaWRozwiazywaniuKonfliktowRodzinnych A. Gójska, V. Huryn, Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych]], Warszawa 2007,
7. [[MorekMediacjaIArbitrazKomentarz R. Morek, Mediacja i arbitraż art. 183(1) -183(15), 1154-1217 KPC. Komentarz]], Warszawa 2006,
8. [[UsowiczMediacjaJestAleJeszczeNieDzialaGazetaPrawna2005 E. Usowicz, Mediacja jest…, ale jeszcze nie działa]], GP z 13.12.2005 r.

----
CategoryMediacjaWSprawachCywilnych