Wersja [2834]
To jest stara wersja LacznikNormyKolizyjnej utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-07-05 18:26:35.
Łącznik normy kolizyjnej
A. Definicja
Łącznikiem jest kryterium, według którego ustala się, jakie prawo jest właściwe dla danego stosunku prawnego. Kryterium tym może być np. obywatelstwo (zob. np. art. 9 § 1 PrPrywMiędz). Wówczas właściwym jest prawo ojczyste danej osoby, tzn. prawo tego państwa, którego obywatelstwo osoba ta posiada.
B. Rodzaje łączników
Ponieżej przedstawiam powszechnie przyjęte podziały łączników.
1. Łączniki zależne i niezależne od woli stron
W zależności od tego, czy wybór prawa jest zależny od woli stron, czy też inne czynniki zadecydują, jakie prawo jest właściwe dla denego stosunku prawnego wyróżnia się łączniki obiektywne i łączniki subiektywne.
a. łączniki subiektywne
Łącznikiem subiektywnym w naszym prawie prywatnym międzynarodowym jest wybór prawa dokonany przez strony stosunku prawnego.
b. łączniki obiektywne
Łączniki obiektywne posługują się zdarzenami niezależnymi od woli człowieka. Polska ustawa posługuje się łącznikami obiektywnymi o charakterze personalnym lub przedmiotowym, w zależności od rodzaju czynnika stanowiącego kryterium wskazujące właściwy porządek prawny.
(1) łączniki personalne
Dla łączników personalnych istotne jest to, iż stanowią one obraz pewnej więzi łączącej osobę fizyczną albo prawną z określonym terytorium (por. Pazdan, str. 36). Do łączników o charakterze personalnym zaliczamy więc takie elementy, jak np.:
- obywatelstwo (zob. np art. 9 § 1, art. 11 § 1),
- domicyl (np. art. 17 § 3 ),
- pobyt ,
- miejsce powstania osoby prawnej.
Łączniki personalne są określane także jako podmiotowe, osobiste, osobowe.
(2) łączniki przedmiotowe
Z kolei łączniki przedmiotowe sięgają do elementów nie związanych bezpośrednio z osobymi fizycznymi albo prawnymi. Należą do nich takie czynniki, jak np.:
- miejsce położenia rzeczy,
- miejsce dokonania czynności prawnej,
- miejsce wykonania zobowiązania i inne.
[schemat]
2. Łączniki samoistne i posiłkowe
Łączniki samoistne są podstawowymi łącznikami w normi kolizyjnej. W przeciwieństwie do nich łączniki posiłkowe stosuje się jedynie w wypadku, gdy nie są spełnione wymagania innych łączników, np. wg art. 3 PPM, jeżeli obywatelstwa określonej osoby ustalić nie można albo osoba ta nie ma obywatelstwa żadnego państwa, stosuje się prawo państwa, w którym znajduje się jej miejsce zamieszkania. W tym wypadku łącznik miejsca zamieszkania ma właśnie charakter subsydiarny.
CategoryLeksykon CategoryPrawoPrywatneMiedzynarodowe
Na tej stronie nie ma komentarzy