Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for KazusDeliktyNr8CzescIII


Show raw source

====Rozwiązanie kazusu nr 8====
==Część trzecia. Roszczenia P wobec A i MZK==

((1)) Roszczenia P wobec A o odszkodowanie z {{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}}

((2)) Podstawa odpowiedzialności

((3)) szkoda
P poniósł szkodę majątkową będącą wynikiem szkody na osobie (uszkodzenia ciała). Zgodnie z {{pu przepis="art. 444 § 1 KC"}} w takim wypadku odszkodowanie obejmuje wszelkie wynikłe z tego faktu koszty, a więc przede wszystkim koszty leczenia. Nadto z {{pu przepis="art. 361 § 2 in fine KC"}} wynika, iż odszkodowanie obejmuje także utracone korzyści, o ile poszkodowany zdoła uprawdopodobnić to, że przy normalnym biegu rzeczy byłby w stanie je uzyskać.

((3)) zdarzenie powodujące szkodę
Odpowiedzialność (na zasadzie ryzyka) z {{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}} ponosi samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. W tym wypadku wyłączenie przewidziane w {{pu przepis="art. 436 § 2 zd. 1 KC"}} nie ma zastosowania, albowiem chodzi o odpowiedzialność wobec osoby trzeciej.
Wg stanu faktycznego A jest posiadaczem samochodu ({{pu przepis="art. 336 KC"}}).
Samochód osobowy jest również mechanicznym środkiem komunikacji, albowiem jest wprawiany w ruch przy pomocy motoru zasilanego paliwem, stanowiącym jedną z wymienionych w {{pu przepis="art. 435 § 1 KC"}} sił przyrody.

((3)) związek przyczynowo-skutkowy
Zderzenie samochodu z tramwajem i uszkodzenie ciała jednego z pasażerów jest normalnym następstwem ruchu samochodu (zatrzymania go na torach).

((2)) Wynik
P ma roszczenie wobec A o zapłatę 10.000 zł odszkodowania z {{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}}.

((1)) Roszczenie P wobec MZK o odszkodowanie z {{pu przepis="art. 435 § 1 KC"}}

Nie ma zastosowania w tej sytuacji {{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}}, albowiem w przypadku, gdy chodzi o odpowiedzialność przedsiębiorstwa wprawianego w ruch za pomocą sił przyrody, które posługuje się pojazdami mechanicznymi spełniającymi warunki opisane w {{pu przepis="art. 436 § 1 KC"}}, {{pu przepis="art. 435 § 1 KC"}} absorbuje odpowiedzialność z {{pu przepis="art. 436 § 1 KC"}}.

((2)) Podstawa odpowiedzialności

((3)) szkoda
Powyżej wykazano już, iż A poniósł podlegającą naprawieniu szkodę w postaci kosztów leczenia ({{pu przepis="art. 444 § 1 KC"}}) oraz utraconego zarobku ({{pu przepis="art. 361 § 2 in fine KC"}}).

((3)) zdarzenie powodujące szkodę
W przypadku odpowiedzialności z {{pu przepis="art. 435 § 1 KC"}} przesłanką jest ruch przedsiębiorstwa (zakładu) wprawianego w ruch za pomocą sił przyrody.
MZK sp. z o.o. prowadzi w celach zarobkowych działalność transportową przy pomocy składników materialnych (tabor) oraz niematerialnych (uprawnienia, koncesje itp.). Jest więc przedsiębiorstwem w rozumieniu {{pu przepis="art. 55(1) KC"}}.
Działalność MZK w pełni jest zależna od elektryczności, wobec czego jest ono wprawiane w ruch przy pomocy sił elementarnych.

((3)) związek przyczynowo-skutkowy
Działalność przedsiębiorstwa MZK była bezpośrednią przyczyną szkody poniesionej przez P.

((2)) Wynik
P ma wobec MZK roszczenie o zapłatę odszkodowania z {{pu przepis="art. 435 § 1 KC"}}

((1)) Roszczenia P wobec A o 10.000 zadośćuczynienia

((2)) Roszczenie P wobec A z {{pu przepis="art. 445 § 1 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 444 § 1 zd. 1 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}}

((3)) krzywda
P doznał na skutek poranienia twarzy także szkody niemajątkowej (krzywdy) w postaci cierpienia i blizn.

((3)) uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia
Zgodnie z {{pu przepis="art. 445 § 1 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 444 § 1 zd. 1 KC"}} krzywda ta musi wynikać z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Poranienie twarzy stanowi rozerwanie tkanek i tym samym uszkodzenie ciała. Wywołanie bólu prowadzi natomiast do przyjęcia rozstroju zdrowia, albowiem powoduje wywołanie stanu patologicznego.
Zarówno uszkodzenie ciała jak i rozstrój zdrowia wynikają z czynu niedozwolonego A ({{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}}).

((3)) związek przyczynowo-skutkowy
Krzywda jest normalnym następstwem ruchu pojazdu.

((3)) wynik
P ma wobec A roszczenie o zadośćuczynienie z {{pu przepis="art. 445 § 1 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 444 § 1 zd. 1 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}}.

((2)) Roszczenie P wobec A z {{pu przepis="art. 448 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 23 KC"}} i {{pu przepis="art. 24 § 1 zd. 3 KC"}}

((3)) naruszenie dobra osobistego
Zdrowie, jakie naruszono uszkodzeniem ciała i wywołaniem patologicznego stanu bólu, jest dobem osobistym każdego człowieka ({{pu przepis="art. 23 KC"}}).

((3)) bezprawny czyn
Zgodnie z {{pu przepis="art. 24 KC"}} naruszenie dobra osobistego musi wynikać z bezprawnego czynu sprawcy. Czynem tym było zatrzymanie przez A samochodu na torach tramwajowych. Jako że było to sprzeczne z przepisami o ruchu drogowym i nie usprawiedliwione przez żadną szczególną okoliczność mogącą spowodować wyłączenie bezprawności, czyn A należy zakwalifikować jako bezprawny.

((3)) związek przyczynowo-skutkowy
Naruszenie zdrowia jest normalnym następstwem bezprawnego czynu A opisanego powyżej.

((3)) wynik
P ma roszczenie wobec A o zadośćuczynienie z {{pu przepis="art. 448 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 23 KC"}} i {{pu przepis="art. 24 § 1 zd. 3 KC"}}.

((1)) Roszczenia P wobec MZK o 10.000 zadośćuczynienia

((2)) Roszczenie P wobec MZK z {{pu przepis="art. 445 § 1 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 444 § 1 zd. 1 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 435 § 1 KC"}} (+)

((2)) Roszczenie P wobec MZK z {{pu przepis="art. 448 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 23 KC"}}, {{pu przepis="art. 24 § 1 zd. 3 KC"}} (+)