Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for CzescSkladowa


Show raw source

====Część składowa====
==rozważania na tle pojęcia z {{pu przepis="art. 47 KC"}} oraz innych==

Zgodnie z {{pu przepis="art. 47 § 2 KC"}} przedmiot (A.) stanowi część składową rzeczy, jeżeli pozostaje z tzw. rzeczą nadrzędną w nieprzemijającym i nierozerwalnym związku fizycznym (B.), o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej (C.).

((1)) PRZEDMIOT
Pojęcie przedmiotu należy w prawie pojmować szeroko.
W pierwszej kolejności częściami składowymi o "rzeczy", a więc fizykalne elementy przyrody (zob. więcej w skrypcie poświęconym [[PojecieRzeczy pojęciu rzeczy]]).
Niemniej jednak pod pojęciem przedmiotu mieszczą się również prawa. Do praw będących częściami składowymi zalicza się przede wszystkim prawa związane z własnością nieruchomości ({{pu przepis="art. 50 KC"}}). Należą do nich [[SluzebnosciGruntowe służebności gruntowe]] ({{pu przepis="art. 285 KC"}} i nast.) oraz - w przypadku nieruchomości lokalowej - udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej ({{pu przepis="art. 3 UWłasnLokali"}}; postanowienie SN z 24.1.2013 r., sygn. V CSK 119/12 (LEX nr 1293842))).

((1)) NIEPRZEMIJAJĄCY I NIEROZERWALNY ZWIĄZEK FIZYCZNY
Pomiędzy rzeczą nadrzędną a jej częścią składową musi istnieć faktyczny (=fizyczny) związek o nierozerwalnym i nieprzemijającym charakterze.
Powiązanie rzeczy i jej części składowej ma charakter **nierozerwalny** wówczas, gdy przedmiot nie może być odłączony bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego ({{pu przepis="art. 47 § 2 KC"}}). Natomiast związek ma charakter **nieprzemijający** ({{pu przepis="art. 47 § 3 KC"}}), gdy wg zamiaru podmiotu dokonującego połączenia, ma trwać przez czas nieograniczony.

((1)) BRAK ODMIENNYCH POSTANOWIEŃ USTAWY
Częścią składową nie są jednak przedmioty, co do których spełnione są wprawdzie wszystkie powyższe warunki, ale które na mocy szczególnych przepisów kodeksowych zostały zakwalifikowane jako przedmiot odrębnej własności. Należą tutaj:
- urządzenia, o których mowa jest w {{pu przepis="art. 49 KC"}} (zob. więcej w [[Art49KC Komentarz do art. 49 KC]] oraz RykowskiPPH2009);
- budynki stanowiące na podstawie {{pu przepis="art. 235 KC"}}, {{pu przepis="art. 272 § 2 KC"}}, {{pu przepis="art. 279 § 1 zd. 1 KC"}} odrębną od gruntu własność (zob. [[NieruchomoscBudynkowa Nieruchomość budynkowa]]),
- lokale stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności ({{pu przepis="art. 46 KC"}}; zob. [[NieruchomoscLokalowa Nieruchomość lokalowa]]) oraz
- drzewa i inne rośliny zasadzone lub zasiane przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną ({{pu przepis="art. 279 § 1 zd. 2 KC"}}).

((1)) Komentarz do przepisu
Zob. jeszcze [[Art47KC komentarz]] do przepisu {{pu przepis="art. 47 KC"}}.

((1)) Prawo obce
W prawie niemieckim część składowa jest określana jako //wesentlicher Bestandteil//. Definicja ustawowa z § 93 BGB odpowiada w dalekim stopniu tej z KC. Również skutki uznania przedmiotu za część składową są podobne.
----
"Wody stojące oraz wody w rowach znajdujące się w granicach nieruchomości gruntowej stanowią własność właściciela tej nieruchomości według zasady: czyją własność stanowią grunty, tego własnością jest woda. Własność gruntu przesądza o własności wody. Inaczej kształtują się stosunki prawne wody płynącej i jej związku z gruntem. Woda płynąca jest wodą publiczną i własność wody przekłada się na własność gruntu pod wodą w granicach określonych liniami brzegów, co wynika z brzmienia {{pu przepis="art. 14 PrWodn"}}, {{pu przepis="art. 17 PrWodn"}} i art. 18 PrWodn" (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16.1.2009, sygn. II OSK 1874/07 (LEX nr 515978)).
----
CategoryPrawoRzeczowe CategoryLeksykonC CategoryInstytucjePrawaCywilnego CategorySkrypty