Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for Art16PrWodn


Show raw source

====Internetowy komentarz do ""art. 16 PrWodn""====
==internetowy komentarz do przepisu o odpowiedzialność za szkody powodziowe==

{{pu przepis="art. 16 PrWodn" mode="view"}}

((1)) UWAGI OGÓLNE


((1)) ART. 16 UST. 1
Z {{pu przepis="art. 14 ust. 1 PrWodn"}} wynika, iż własność wód powierzchniowych (definicję tego pojęcia zob. w {{pu przepis="art. 5 ust. 3 PrWodn"}}) rozciąga się na własność gruntów, pokrytych tymi wodami. Własność wód powierzchniowych zależy natomiast od ich rodzaju. Właścicielem wód powierzchniowych płynących jest Skarb Państwa ({{pu przepis="art. 10 ust. 1a PrWodn"}}). Natomiast właścicielem wód powierzchniowych stojących ({{pu przepis="art. 5 ust. 3 pkt 2 PrWodn"}}) może być Skarb Państwa, inna osoba prawna albo osoba fizyczna ({{pu przepis="art. 10 ust. 1 PrWodn"}}). Te stosunki własnościowe przekładają się więc na własność gruntów pokrytych wodami powierzchniowymi.
Konsekwencją tego jest też, że trwałe zajęcie przez wody powierzchniowe grunt niestanowiący dotychczas własności właściciela wody, grunt ten staje się własnością właściciela wody, o ile dzieje się to w sposób naturalny ({{pu przepis="art. 17 ust. 1 PrWodn"}}).
Wyjątkiem od powyższej reguły jest regulacja art. 16 ust. 1, zgodnie z którą zajęcie gruntu przez wodę powierzchniową w wyniku powodzi, nie prowadzi do zmiany właściciela gruntu.
Decydujące jest więc rozróżnienie pomiędzy powodzią a trwały i naturalnym zajęciem gruntu przez wodę powierzchniową. Powódź została zdefiniowana w {{pu przepis="art. 9 ust. 1 pkt 10 PrWodn"}}. Jest to wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach lub na morzu, podczas którego woda po przekroczeniu stanu brzegowego zalewa doliny rzeczne albo tereny depresyjne i powoduje zagrożenie dla ludności lub mienia. Art. 17 ust. 1 będzie obejmował więc wszystkie inne sposoby zajęcia gruntów przez wody, które nie stanowią powodzi.

((1)) ART. 16 UST. 2
Art. 16 ust. 2 kreuje zasadę, że właściciel wód nie jest odpowiedzialny za szkody na gruntach wywołane powodzią na wodach stanowiących jego własność. Jest to konkretyzacja przesłanki egzoneracyjnej siły wyższej (zob. np. {{pu przepis="art. 435 § 1 KC"}}). Powódź jest bowiem stanem katastrofy naturalnej (zob. {{pu przepis="art. 3 ust. 1 pkt 2 UStanKlęskiŻywioł"}}), a te zaś są podstawowymi formami siły wyższej. Odstępstwa od wyłączenia odpowiedzialności właściciela wód przewidują art. 16 ust. 3 i art. 16 ust. 4.

((1)) ART. 16 UST. 3
Właściciel wód oraz właściciel urządzenia wodnego ponoszą jednakże odpowiedzialność odszkodowawczą, jeżeli do zalania gruntów przez powódź doszło w wyniku nieprzestrzegania przepisów ustawy.

((1)) ART. 16 UST. 4
Właściciel wód ponosi również odpowiedzialność za szkody wywołane zalaniem gruntów leżących w granicach polderu przeciwpowodziowego przez powódź.
-----
CategoryKomentarzPrawoWodne CategoryOdpowiedzialnoscOdszkodowawcza CategoryOdpowiedzialnoscZaSzkodyPowodziowe